Odstartovali jsme podporu žen v ICT

Odstartovali jsme podporu žen v ICT

S Hospodářskou komorou a Huawei jsme zahájili program podpory zastoupení žen a dívek v technologiích.

O podporu talentovaných a cílevědomých žen zejména ze startupového prostředí v jejich rozvoji dlouhodobě usiluje Hospodářská komora prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI), ve spolupráci s technologickou společností Huawei v rámci projektu Women In Tech.

Program byl zahájen kulatým stolem při příležitosti konání akce Future City Tech Říčany 2022. Cílem v letošním roce je prostřednictvím konkrétní podpory vybraných aktivit prezentovat úspěšné a konkrétní ženy, které podnikají a prošly podporou startupového prostředí.

„V našem projektu Women In Tech spolupracujeme s odbornými týmy, které ve start-upovém prostředí podporují konkrétní projekty, kde najdeme i dívky a ženy. Tyto ženy na svém úspěšném příběhu dokážou, že to jde. Jsme pyšní a hrdí, že Women In Tech má konkrétní tváře a příběhy, které mohou dále motivovat nové talenty zejména v ženské populaci. Náš projekt cíleně míří v době digitalizace na podporu dívek a žen, které se rozhodly podnikat v moderních technologiích,“ nastínil motivaci VUPI jeho ředitel Martin Frélich.

Program má za cíl ve spolupráci s předními poskytovateli služeb start-upistům pomoci rozvíjet kompetence žen, které realizují svůj podnikatelský záměr. Zaměřuje se na vzdělávací aktivity a podporuje akce a aktivity ve spolupráci s partnery, kteří umožňují ženám v oblasti ICT rozvíjet své podnikatelské dovednosti a schopnosti.

Vybrané ženy start-upistky budou uvedení partneři společně na konci roku 2022 také oceňovat a dále zvyšovat povědomí a bourání stereotypů v této oblasti.

Partneři na projektu pracují od začátku roku, kdy se VUPI a Huawei dohodli na spolupráci a propagaci žen ve startupovém prostředí v rámci programu Huawei Women in Technology (více zde). Společnost Huawei je hlavním partnerem projektu.

„Jako podnikatelka a zakladatelka firmy Diversio vnímám, jak jsou ženy ve startupech nedostatečně zastoupeny a podporovány. V loňském roce šlo pouhé 1 % investic v regionu CEE do startupů vedených ženami. Aktuálně v Česku chybí až 15 000 ICT expertů.

Jsem ráda, že unikátní program Women In Tech pomůže jednak zvýšit osvětu o možnostech směřování dívek a žen do perspektivního segmentu ICT a zároveň posune již nastartované konkrétní projekty na mezinárodní úroveň,“ doplňuje koordinátorka projektu Women In Tech Linda Štucbartová.

Podpora startupů, objevování a rozvoj talentů, které pomohou pořádně nastartovat digitální ekonomiku v naší zemi, i větší zastoupení žen v ICT odvětví jsou naše dlouhodobé priority. Projekt Women in Tech je proto ideálním spojením těchto aktivit. Jsme velmi rádi, že se můžeme podílet na rozvoji tuzemské ženské startupové scény,“ říká Dina Mašínová, manažerka společenské odpovědnosti české pobočky Huawei.