VUPI HK je partnerem EDIH ČVUT. Povede oblast vzdělávání.

VUPI HK je partnerem EDIH ČVUT. Povede oblast vzdělávání.

Od 1. ledna 2023 jsme partnerem projektu EDIH ČVUT. Cílem projektu je propojovat výzkumnou a soukromou sféru, poskytovat a zprostředkovávat inovativní digitalizační služby zejména pro malé a střední podniky a veřejnou správu, aby se ČR stala lídrem v oblasti inovací. České firmy, zejména ty malé a střední budou moci požádat o podporu na realizaci služeb již během roku 2023. VUPI nabídne v rámci EDIH ČVUT služby a vzdělávání v oblasti umělé inteligence a strojového učení.


V lednu 2023 zahájil svou činnost Evropské centrum pro digitální inovace – EDIH ČVUT podpořený Evropskou komisí a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Pod zkratkou se skrývá Evropské centrum pro digitální inovace (EDIH) specializované na oblast umělé inteligence a strojového učení. Centrum se zaměřuje na transfer důvěryhodných řešení a služeb do průmyslu, zdravotnictví, dopravy a energetiky. Konsorcium zahrnující silné inovační partnery je zaměřeno zejména na podporu firem (SME, startupy) a veřejné správy v oblasti umělé inteligence a strojového učení.

EDIH ČVUT nabídne komplexní balíček služeb – nové technologie, transfer znalostí, infastrukturu, řešení na míru i školení. Zájemci budou moci využívat služby EDIHu ČVUT. Součástí EDIHu ČVUT jsou silní partneři, kromě Českého vysokého učení technického, všech jeho fakult a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT), jsou to SP ČR – Svaz průmyslu a dopravy ČR, AMSP – Asociace malých a středních podniků, VUPI – Výzkumný ústav podnikání a inovací Hospodářské komory, spolek prg.ai, PII – Pražský inovační institut, ICUK – Inovační centrum Ústeckého kraje a Českomoravské centrum průlomových technologií.


EDIH ČVUT bude stavět na již existující infrastruktuře a ekosystému ČVUT, a to RICAIP (Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu zahrnující české a německé výzkumné laboratoře) a Národního centra Průmyslu 4.0 (akademicko-průmyslová platforma spojující více než 50 českých partnerů).

Díky EDIHu ČVUT si budou moci firmy například otestovat technologie před jejich vlastním pořízením, a to například v Testbedu pro Průmysl 4.0 ČVUT fungujícím v rámci RICAIP. Testbed umožňuje optimalizaci energetické účinnosti výrobních systémů, diagnostiku a prediktivní údržbu nebo data mining v rámci životního cyklu produktu.

EDIH ČVUT nabídne i konzultace, prototypování, vzdělávací a odborná školení a kurzy. EDIH ČVUT navazuje také na činnost Digitálního inovačního hubu CIIRC ČVUT, který má několikaletou zkušenost s poskytováním podobných služeb firmám a je také napojen na zahraniční sítě a iniciativy, např. CLAIRE, ELLIS, EIT Manufacturing, DIH4AI nebo DIH World.

Projekt potrvá do roku 2026 a VUPI bude mít na starosti oblast Školení lidských/měkkých dovedností a rozvoje podnikavosti v návaznosti na téma AI.